Dorota Morawetz projektuje ubrania od 1987 roku działając jako niezależna projektantka w sferze bliższej temu, co określić można jako art-fashion, niż komercyjnej modzie.

     Jej unikatowe kreacje zawsze jednak zgodne były z aktualnymi trendami, a często je wyprzedzały. Wynika to z dużej wrażliwości artystki na materię, jej gatunek, fakturę, splot, barwę i deseń. Od lat w swej pracy nad kostiumem teatralnym eksperymentuje i rozwija własne techniki recyklingu odzieży używanej, jej dekonstruowania i ponownego modelowania. Jako projektantka kostiumów zawsze w jakiś sposób odnosi się do aktualnej mody, czerpie z niej inspirację łącząc współczesne trendy z formami historycznymi.

     Te doświadczenia z kolei wpływają na jej pojmowanie mody dzisiejszej i dodają tworzonym przez nią kreacjom specyficznego smaku, którego cechą jest całkowicie współczesny wyraz, naznaczony jednak jakąś historią: bliższą w czasie - gdy przetwarza rzeczy, które niedawno wyszły z mody, przestały nam się podobać - lub bardziej odległą – gdy punktem wyjścia dla kreacji jest jakiś znaleziony fragment dawnego ubioru, tkaniny, teatralnego kostiumu, z właściwymi im śladami upływu czasu i zużycia.

       Projektantkę fascynuje to, co w ubiorze na ogół jest ukrywane, a więc wszystkie jego niewidoczne cięcia, szwy, fastrygi, wzmocnienia, materiały technologiczne, wszelkiego rodzaju wkładki, podkładki, stebnowania, wykończenia, właściwe najlepszej tradycji wysokiej couture.

     To cała filozofia mody. Nowe ze starego. Każda rzecz może być pretekstem do stworzenia nowego, zupełnie innego ubrania. A celem jest nie tylko swoiście pojęta ekologia /przetwarzanie rzeczy wyrzuconych lub odrzuconych w nowe ubrania/, ale też działanie zgodnie z hasłem: jesteśmy tacy sami, ale możemy się od siebie różnić wyglądem. Modele tworzone przez Dorotę Morawetz należy traktować jak prototypy, które mogą posłużyć do wykonania pojedynczego zamówienia lub ściśle limitowanych serii ubrań.

     Dorota Morawetz od wielu lat oferuje swoje ubiory prywatnym klientom, współpracuje z galeriami i butikami oferującymi ubiory unikatowe, w Polsce i we Francji.

     Najważniejsze z nich, to:
Sklep Mirage, Kraków; Black Gallery, Kraków; Galeria Format, Kraków; Galeria BB, Kraków, Galeria Teatru Polskiego, Warszawa; Galeria Czad, Lublin; Galerie Simone, Paryż.

   
   

::: menu